czwartek, 7 stycznia 2010

Ciepłe ubrania czyli termoizolacja


Zimowa aura przypomina o potrzebie ciepłego ubrania. Dlatego też chciałbym napisać kilka słów o materiałach, które pomagają utrzymać ciepło, oraz o właściwym ich zastosowaniu.
  • Polar. Każdy chyba zna bluzy i koce polarkowe, jednak nie każdy wie jak je najlepiej wykożystać. Ten syntetyczny materiał bardzo dobrze utrzymuje ciepło pod jednym warunkiem... Kiedy nie jest przewiewany. Polar należy założyć jako przedostatnią warstwę (na przykład pod kurtkę) zachowuje się on wtedy jak styropian lub wełna mineralna i bardzo dobrze trzyma ciepło. Podobnie sprawa się ma do koców z polaru. Włożone do wewnątrz śpiwora w znaczący sposób zwiększają temperaturę. Położone na śpiwór praktycznie nic nie dają.
  • Ortalion. Kultowy dresik dobrze nadaje się jako wierzchnia warstwa chroniąca przed wilgocią i wiatrem. Ponadto jest lekki i pakowny.
  • Bawełna i wełna. Naturalne materiały są wygodne i dość ciepłe. Zasada jest jedna... Im więcej warstw (niekoniecznie grubych) tym cieplej. Problemy pojawiają się jednak ze względu na dość dużą wagę i kiepską pakowność.
  • Drelich i brezent. Popularne kurtki wojskowe i pałatki mają tę właściwość, że często bywają impregnowane dzięki czemu są odporniejsze na wilgoć. Tego typu ubrania dość dobrze sprawują się termicznie do temperatury ok. 5 st. C. Niestety te materiały są bardzo ciężkie (w stosunku np. do polaru).
  • Inne materiały syntetyczne. Wszelkiego typu mieszanki materiałów oraz specjalistyczne tworzywa takie jak goretex cechują się lekkością i wysoką sprawnością termiczną. Miewają jednak tę wadę że bardzo często są nieoddychające czyli nieprzepuszczalne dla powietrza.
Odpowiednie ułożenie warstw ubrania jest kluczową sprawą zwłaszcza przy wyprawach w góry. Podstawowa zasada w przygotowaniach do wszelkich wypraw jest taka. Lepiej za dużo dźwigać niż zmarznąć i zmoknąć.

2 komentarze:

  1. A ja poprosze zasady zwijania koca, pilnie dla córeczki potrzebuję - w piątek wyjeżdża na biwak dla zuchów.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Proszę spróbować tradycyjnego składania w kostkę lub złożyć koc wzdłóż na dwa lub cztery (dłuższy bok nie zmienia się, a krótszy jest odpowiednio krótszy) i następnie zrolować go ciasno. Taki pakunek warto potem jeszcze związać sznurkiem lub paskiem. Wszystko zależy od rodzaju koca i miejsca w plecaku.

    OdpowiedzUsuń