piątek, 4 grudnia 2009

Rozpoznawanie pogody


Umiejętność przewidzenia pogody na podstawie samych tylko zjawisk atmosferycznych jest bardzo przydatna w terenie. Oto kilka wskazówek jak w praktyce "przepowiadać deszcz":


  • Deszcz. W powietrzu można wyczuć wilgoć i chłód. Zbierają się ciemniejsze chmury.
  • Burza. Podobnie jak przy deszczu duża wilgotność i najonizowanie powietrza. Przed burzą niebo robi się granatowe, a zwierzęta stają się niespokojne. Ptaki latają nisko nad ziemią i niektóre z nich posypują się piaskiem (robią tak np. wróble w celu ochrony piór przed wilgocią). Zapowiedzią burzy może być również porywisty wiatr zakończony ciszą przed samym deszczem.
  • Słoneczna pogoda. Dobra pogoda jest związana z wysokim ciśnieniem, które w lecie za zwyczaj idzie w parze z wysoką temperaturą. Dość stały, suchy wiatr oraz niskie, białe chmury kłębiaste zwiastują dobrą pogodę przez kilka dni.
  • Śniegi i mrozy. Atak zimy charakteryzuje się wzrostem wilgotności i przymrozkami na kilka dni przed pierwszym opadem. O dużych mrozach może świadczyć wysokie ciśnienie, i suchy wiatr ze wschodu. Znakiem ochłodzenia może być również kilka bezchmurnych nocy przed i w czasie pełni.
  • Inne znaki. Jeśli na niebie pojawiają się chmury typu cirrus (długie, wąskie pasma oraz małe poszczępione obłoczki na bardzo dużej wysokości) to prawdopodobnie następnego dnia będzie zmiana pogody na deszczową.
    O nadchodzących zmianach może również świadczyć wiatr halny (niesie za zwyczaj ciepłe, wilgotne powietrze) w górach oraz tzw. "lisia czapa" wokół księżyca w nocy (rozświetlone chmury wokół tarczy księżyca).
    Dość istotnym czynnikiem mającym wpływ na pogodę jest faza księżyca. Po pełni następuje za zwyczaj zmiana pogody, a jeśli zmiany nie ma zaraz po pełni to dobra pogoda utrzyma się jeszcze kilka dni.
    Nadejście zimy sygnalizują ptaki odlatujące masowo na południe (pojawiają się zamiast nich wrony i kruki). Tak samo przylatujące klucze sygnalizują wiosnę.

Proponuję przyglądanie się pogodzie przez pryzmat tych znaków i obserwowanie w jakim stopniu dają one skuteczną prognozę. Przy pewnej wprawie i doświadczeniu można zupełnie spokojnie "przepowiadać deszcz". Należy jednak pamiętać że opisane zjawiska są tylko symptomami możliwej pogody i nie należy brać ich jako pewników przy planowaniu wycieczek, zwłaszcza przy dłuższym podróżowaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz