środa, 16 marca 2011

Pakowanie

Pozornie prosta czynność przed wyprawą może w znaczący sposób utrudnić lub poprawić wygodę. Chodzi tu przede wszystkim o rozłożenie ciężarów, szybki dostęp do konkretnych części wyposażenia oraz wagę plecaka.
1. Rozłożenie ciężarów
Generalna zasada jest taka: ciężkie rzeczy na dole i względnie po środku, lekkie na górze oraz po bokach. Taki układ sprzyja komfortowi niesienia (mniejsze ramie siły ciągnącej plecak do tyłu) oraz ułatwia stabilne stanie pakunku na ziemi. Dodatkowo zwiększa się żywotność zapięć oraz łatwiejsze jest manewrowanie (wstawanie i pochylanie się) z plecakiem. Zgodnie z tą zasadą warto umieszczać buty na samym dole.
Ponadto należy umieszczać przy tylnej ściance plecaka (plecach) duże, płaskie i miękkie przedmioty (np. koc, bluza) co zapobiega wbijaniu się twardych przedmiotów (butelki, puszki) w plecy. Ważne jest również osłanianie rzeczy kruchych i delikatnych przed możliwymi uderzeniami z zewnątrz.
2. Szybki dostęp
W przypadku nagłego deszczu ważny jest jak najszybszy dostęp do peleryny. Podobna sytuacja ma się do mapy, dokumentów, latarki oraz apteczki. Te części ekwipunku trzeba umieszczać w miarę możliwości w kieszeniach bocznych, na wierzchu i w innych nadających się do tego miejscach. Warto zwrócić uwagę aby rzeczy wrażliwe na ciepło (np. czekolada) nie znajdowały się blisko górnej klapy plecaka ze względu na silne nasłonecznienie tej części.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest grupowanie drobnych rzeczy w woreczkach i pudełeczkach. Jest to wielkie ułatwienie przy szukaniu agrafki, sznurka czy ładowarki).
3. Dążyć do niskiej wagi i objętości
Nawet najlepiej spakowany plecak może być po prostu za ciężki. Dlatego należy rozsądnie planować listę rzeczy do zabrania. Warto zastanowić się czy na pewno potrzebujemy trzeciej pary butów oraz poduszki. Nie należy jednak oszczędzać pod żadnym pozorem na apteczce oraz odpowiednich ubraniach.
W kwestii objętości trzeba zapamiętać jedną zasadę: nie nosimy ze sobą powietrza. Należy tak pakować aby możliwie wyeliminować puste przestrzenie np. upychać puszki w kubkach i menażce, zapełniać dziury między dużymi rzeczami skarpetkami i innymi drobiazgami. Dobre efekty daje również kompresowanie puszystych ubrań czy śpiworów poprzez zwijanie ich z dużą siłą.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz