wtorek, 16 czerwca 2009

Palnik spirytusowy


Bardzo sympatycznym i poręcznym urządzeniem do gotowania jest palnik na denaturat.
Ta mała i prosta w obsłudze maszynka działa na bazie najpopularniejszego w Polsce paliwa, czyli spirytusu. Praktycznie wszędzie w naszym kraju można zakupić za kilka groszy denaturat lub bimber, aby zapewnić sobie ciepło na długie godziny.
Najważniejsze zalety urządzenia to niewielkie rozmiary, łatwość obsługi, spokojna praca, możliwość stosowania w namiocie (przy dużej ostrożności). W praktyce na połączonych dwóch palnikach można zagotować 0.5l wody w 15 minut. Przydaje się to zwłaszcza na krótkim postoju do zrobienia 'gorącego kubka' lub do zagotowania herbaty kiedy nie ma możliwości rozpalenia ogniska.
Oczywiście palnik ma swoje wady. Tą najbardziej dotkliwą jest stosunkowo niska temperatura płomienia, co w praktyce wyklucza urządzenie przy większym gotowaniu. Ponadto palnik jest mało odporny na powiewy wiatru i potrzebuje ok. 10 minut na pełne rozgrzanie się za czym oczywiście idzie stopniowy wzrost wydajności.

Praktyczne użytkowanie
Palnik należy napełnić mniej więcej do połowy denaturatem (im mniej paliwa tym o dziwo lepsze spalanie). W miarę możliwości można go osłonić od wiatru (osobiście rozpinam jedną pałatkę na maszcie tworząc w ten sposób parawan). Maszynki spirytusowe dobrze działają sparowane (dwa palniki pod jedną menażką).
Zgodnie z prawem Murphy'ego palniki spirytusowe najlepiej działają wtedy, kiedy z trudem zagotowana woda zostaje zdjęta z ognia i nie mamy nic więcej do gotowania. Gaszenie polega na nałożeniu wieczka na palnik i przyciśnięciu. Tak zamknięta maszynka na skutek ostudzenia powinna po chwili zassać wieczko i uzyskać przez to szczelność.

Używając palników należy pamiętać aby nie stały na palnym i chwiejnym podłożu. Niestabilna konstrukcja na pewno się przewróci, a denaturat rozlany na poliestrowej podłodze namiotu powinien w ciągu ułamka sekundy zamienić się w morze ognia. Odradzam tworzenie tego typu piekarnika polowego, gdyż w większości przypadków kończy się on stratami w ludziach i sprzęcie. Taka wizja w oczywisty sposób zachęca do przemyślanego i ostrożnego używania jakichkolwiek źródeł ognia. Ponadto nie wolno używać palników zarysowanych i popękanych (nawet jeśli uszkodzenia są mikroskopijne) takie urządzenie ma wszelkie predyspozycje do wybuchu całą objętością cieczy w połączeniu z odłamkami blaszanej obudowy. Nie wolno również w okolicy palnika przetrzymywać ubrań, plecaków, butelek z paliwem oraz innych palnych rzeczy. Nie wolno stosować w palniku innych paliw niż spirytus (wino i piwo nie nadają się).
Przy zachowaniu tych oczywistych zasad użytkowanie palnika spirytusowego nie nastręcza problemów, a kożystanie jest proste i wygodne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz